Silikon Değiştirme Ameliyatı

Home » Göğüs Estetiği » Silikon Değiştirme Ameliyatı

Meme implantı çıkarma ameliyatı sebepleri ne olursa olsun explant ameliyatı olarak yapılabilir. Meme implantı ameliyatı oldunuz büyük dolgun göğüslerin tadını çıkarttınız şimdide daha büyük bir silikona geçiş yapmak isteyebilirsiniz.

Meme implantları ömür boyu garantili ürünler olsa bile ben 10 yılda bir kontrol edilmesini tavsiye ederim.

Göğüs implantı çıkarılması nedir

Eksplant ameliyatı olarak da bilinir. Meme implantının meme kası altından alınması ile yapılan cerrahi prosedürün ismidir. İşinin uzmanı bir plastik cerrah yara izi bırakmadan rahatça bu ameliyatı yapabilir. Aksi durumumlar da yaşanabilir. Kapsüler kontraktür veya implant rüptürleri gibi ek komplikasyonlar olduğunda, son derece karmaşık hale gelebilir.

Ameliyat sonrasında isteklerinin doğrultusunda tek başına çıkartma, silikon büyük olanla değiştirme yağ transferi veya göğüs germe gibi başka tedaviler ilave edilebilir.

Silikon ne zaman değiştirilir?

Silikon protezler genellikle 10-15 yıl sonra değiştirilir, ancak bu süre kişinin durumuna ve protezin durumuna göre değişebilir. Yıllık kontroller önemlidir.

Meme implantı çıkarma ameliyatı - esteport

Meme implantını çıkartma nedenleri

Kadınlar çeşitli nedenlerden ötürü silikonu çıkartmak isteyebilirler. Bunlar ;

  • Eski implantlar
  • Görünüm kaygıları
  • Ağrı ve taşıma zorluğu
  • Kapsül oluşması
  • Rüptürü
  • Kilo kaybı sonrasında
  • Silikona bağlı hastalıklar

Eskiyen implantlar

İmplantlar, son kullanma tarihi olmayan tıbbi malzemeler olarak kabul edilirken, çoğu implantın vücutta yaklaşık 10 ila 20 yıl ömrü vardır. İmplantlarınız sizin için hiçbir zaman herhangi bir soruna neden olmamış olsa bile, herhangi bir komplikasyondan kaçınmak için 10 yıl da bir implantın kontrol edilmesi veya değiştirilmesini tavsiye ederim.

Görünüm

Bazı kadınlar kozmetik nedenlerle implantın çıkarılmasını tercih ederler. Zaman geçtikçe, hastalar eski implantlarının artık vücutlarına uygun olmadığını hissedebilirler. Yaş, hamilelik ve emzirme, implantlarınızı çevreleyen meme dokusu da zarar görmüş olabilir ve artık göğüslerinin boyutundan veya şeklinden memnun kalmayabilir ve bir değişiklik yapmak isteyebilirsiniz.

Ağrı ve taşıma zorluğu

İmplantlarınız size herhangi bir ağrı veya rahatsızlık veriyorsa, implantın çıkarılması bunu rahatlatmaya yardımcı olabilir. İmplant bölgesi çevresinde büyük ağrı, skar dokusu birikiminden veya vücut için çok büyük implantlardan kaynaklanabilir. Diğerleri göğüste ek ağırlık boyun ve omuz gerginliğine neden olabilir. İmplantlarınız sizi rahatsız ediyorsa, implantın çıkarılması sorunlarınızı düzeltmenin bir yolu olabilir.

Kapsül oluşması

Kapsül kontraktürü veya herhangi bir implant tipinde skar dokusu oluşumu, ameliyat sonrası iyileşmenin tamamen doğal bir parçasıdır. Vücudun yabancı bir metaryele otomatik tepkisi, onu bir skar dokusu bariyeri üreterek izole edebilir.

Çoğu durumda, meme implantlarının yerinde kalmasına yardımcı olduğu için olumlu bir şeydir. Memelerin etrafında skar dokusu oluşumu semptomatik hale geldiğinde, alışılmadık derecede zorlaştığında, göğüslerin görünümünü bozduğunda veya hatta göğüslerin etrafında büzülüp ağrıya neden olduğunda, buna çözmek önemlidir. Kapsül kontraktürünün semptomlarını hafifletmenin tek yolu implantları ve onları çevreleyen skar dokusunu çıkarmaktır.

Rüptürü

İmplant rüptürleri, kadınların implantlarını çıkarmak için ameliyatı düşünmelerinin bir başka nedenidir. Bir silikon implantında bir yırtılma meydana geldiğinde, göğüsler ‘sönük’ bir görünüm alacağından, etkiler hemen fark edilir.

Bir silikon implantın rüptürü hemen görülmeyebilse de, sinsi bir rüptür oluştuktan sonra, silikonun vücudun diğer bölgelerine yayılmasını önlemek için implantın hızlı bir şekilde çıkarılması zorunludur.

Silikon implant rüptürü yaşayan hastaların çoğunda herhangi bir semptom görülmezken, semptomlar mevcut olduğunda yanma, karıncalanma veya uyuşma, yumru veya sert düğüm oluşumu ve hatta göğüslerin görünümünde değişiklikler gibi rahatsız edici duyumlar içerebilir.

Kilo kaybı sonrasında

Meme dokusu yetersiz olan veya önemli miktarda kilo vermiş olan hastalar, implantlarındaki kırışıklıkların veya dalgalanmaların derilerinde göründüğünü fark edebilirler. Göğsünüze dokunduğunuzda bir kırışıklıklar hissedildiğinde ortaya çıkar.

Silikona bağlı hastalıklar

Bazı kadınlar implantlarındaki silikona olumsuz reaksiyonlar yaşayabilir, bu da yorgunluk, saç dökülmesi ve eklem ağrısı gibi semptomlara neden olabilir. Meme İmplantı Hastalığı meme implantlarının nadir bir yan etkisi olarak kalırken, meme implantı ameliyatı geçiren veya ailede otoimmün bozukluk öyküsü olan lupus veya skleroderma gibi otoimmün bir hastalığı olan kadınlarda daha sık görülür.

Bazı Meme İmplantı Hastalığı belirtileri arasında kronik yorgunluk, kronik ağrı, endokrin disfonksiyonu, sindirim sorunları ve beyin sisi bulunur. Herhangi bir ilgili semptom yaşıyorsanız, implantın çıkarılması sizin için bir seçenek olabilir.