Göğüs estetiği

Home » Göğüs Estetiği » Göğüs Estetiği

kadınların memesine değişik şekiller vererek, büyütme, toparlama veya küçültme gibi işlemlerin yapabileceği ameliyatın adıdır. Bu ameliyatı estetik ve plastik cerrahi uzmanları tarafından yapıldığını da bilmenizi isterim. Çünkü günümüzde genel cerrahi uzmanları da bu ameliyatı yapabilir gibi söylentiler vardır. Ama olması gereken dediğimiz gibi estetik doktorları tarafından yapılmasıdır.

Toc

Göğüs Estetiği ile Yapılabilen Ameliyat Çeşitleri

Göğüs estetiği ile yapılan ameliyatlar arasında bir çok farklı çeşit var. Bunlar Temel olarak ameliyatsız meme büyütme yöntemleri ve ameliyat ile yapılan göğüs estetikleri olarak temel olarak 2 farklı guruba ayrılır. Bunlar ;

Cerrahi işlemler

 • Meme küçültme ameliyatı
 • Meme dikleştirme ameliyatı
 • Meme büyütme ameliyatı
 • Meme ucu estetiği ( Areola küçültme )

Ameliyatsız İşlemler

 1. Meme büyütme ( Dolgu malzemesi ile )
 2. Meme Büyütme ( Kendi yağını kullanarak )
 3. Meme sarkıklığı giderme (Dolgu veya lipivage tekniği ile )

Silikon Protez ile Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatlarında cerrahi olarak yapılan bir uygulamadır. Silikon protezin kas altına yerleştirilmesi ile meme de bir hacim sağlanır. Bu silikonlar da kendi aralarında 2 farklı çeşide ayrılırlar. Bunlar ;

Silikon Protez Çeşitleri

 • Damla tip silikon protez
 • Yuvarlak tip silikon protez

göğüs estetiği

Göğüs Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Göğüs estetiğinde en sık yapılan ameliyatlar arasında yer alan meme küçültme ameliyatları estetik açıdan düşünülerek yapıldığı gibi, tedavi amacı ile de yapılmaktadır. Memesi çok sarkık veya normalden çok daha büyük olan meme cerrahi bir müdahale ile küçültülebilir.

Aynı zamanda estetik olarak benim için sorun değil ama bana zarar veriyor bu yüzden meme küçültme yaptırmak istiyorum diyen hastalarda çok fazladır. Memesi büyük olan kadınlarda belli başlı görülen problemlerde aşağıda ki gibidir ;

 • Meme ağırlığına bağlı sırt ağrıları
 • Meme altında aşırı terleme
 • Meme altında mantar oluşunu
 • Meme hacminden ötürü yürümede zorlanma

Bu gibi sebeplerden ötürü de kadınlar meme küçültme ameliyatı olmak isterler.

Ameliyat aslında çok da zor olmayan ve ortalama olarak 2 saat içerisinde son bulan estetik ameliyatlardır. Genel anestezi altında yapılan meme ameliyatları, tam teşekküllü yani acil ve yoğun bakımı olan hastanelerde yapılabilir.

göğüs estetiği fiyatları 2019

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

Göğüs Estetiği ameliyatı sonrasında hasta odasına alındığında belirli ağrı kesiciler ile ameliyat sonrasında hastanın bir şey hissetmemesi sağlanır. Ayrı bir meme bölgesinde sıvı birikmesi yaşanmaması için dren kullanımı uygundur. Bu dren ile bölgede ki biriken sıvılar çekilir ve ameliyat sonrasında bölgede enfeksiyon veya ona benzer yara sorunları oluşmaması için takılır ve gündelik olarak takip edilir.

Ameliyat sonrasında verilen ilaçlar harfiyen kullanılmalıdır. Aynı zamanda duş alma veya ne kadar hareket edeceğin de, doktorun belirlediği zamana kadar ertelenmelidir. Klinik muayenesi gerektiren bir işlemdir. Pansuman olan bölge kontrol edilir ve eğer yenilenmesi gerekiyor ise, tekrar pansuman yapılarak kapatılır.

Meme küçültme sonrası ne kadar iz kalır ?

Her estetik ameliyat sonrasında bir ameliyat izi kalır. Meme ameliyatlarında da, meme başında kahverengi kısmın bittiği tam çizgiden kesi atılarak bir ameliyat yapılır. Bu bölgede izi saklamak için ufak tefek manevralar yapılır. Ama tamamen izsiz demek yalancı olmaktır bize göre..

Ameliyat üzerinden ortalama olarak bir sene geçtiğinde izler belli belirsiz hal alır. Bazı vücut yapısında izler belli belirsiz bir durum olabiliyor. Bazı hastaların ten yapısına bağlı olarak da izler tamamen de görünür kalabilir.

Meme Tekrar Büyür Mü ?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında büyük oranda tekrar büyüme durum dururken olmaz. Ama hasta çocuk doğurursa memeleri iri hale tekrar gelebilir. Aynı zamanda çok fazla kilo alıp veren bir kadın da meme büyümesi de tekrar görülebilir. Böyle durumlarda 2. bir ameliyat ile tekrar küçültme ameliyatı yapılabilir.

Meme Küçültmek Emzirmeye Engel Mi ? 

Meme küçültme ameliyatlarında vücut yapısına göre süt kanallarında sorun olma ihtimali doğabiliyor. Bu 4 kişiden birinde görülen bir durum. Ama kadının meme yapısına göre de bu bilgilendirme net olarak yapılmalı ve çocuk düşüncesi var ise, bu ameliyatı doğum sonrası ertelemek daha mantıklı olacaktır.

Meme Ne Kadar Küçültülmeli ?

Meme küçültme ameliyatlarında kişiden kişiye bu oran değişmektedir. Yani göğüs kafesi genişliği boyu ve kilosuna göre en uygun meme ölçüsü belirlenmeli ve ona göre bir küçültme işlemine gidilmelidir. Bu durum kişiden kişiye değiştiği için, her hasta için farklı meme ölçüsü belirlemek gerekir.

Ameliyat Öncesi Mamografi Çektirmek Şart Mı ?

Bu sorunun cevabı muayene sonrasında verilebilir. Eğer doktor buna veya daha fazlasına ihtiyaç duyduğunda çektirilmesi gerekir.

Meme Küçültme Kaç Yaşından İtibaren Yapılır ?

Meme küçültme ameliyatları 18 yaşından itibaren her bayan için yapılabilir.

Meme Küçültme Sonrası Aktivite Başlangıcı

Meme küçültme ameliyatı sonrasında ortalama olarak 1,5 ay sonra normal sosyal yaşantınıza devam edebilirsiniz. Spor yüzme gibi aktiviteler için beklemeniz gereken süre budur.

Meme Küçültme Ameliyatını Sigortam ile Olabilir miyim ?

Meme Küçültme ameliyatı estetik bir işlem olduğu için özel sağlık sigortaları ve ssk bu ameliyatı karşılamaz. Eğer böyle bir işlem düşünüyorsanız özel de ücreti karşılığında bu ameliyatı olabilirsiniz.

Meme Küçültme Sonrasında Memede Hissizlik Olur Mu ?

Her hastada olmamak ile beraber bazı hastalarda geçici his kaybı meme başında görülebilir. Bu geçici bir durumdur. Ortalama 6 – 12 arasında bu sorun kendiliğinden gider.

göğüs estetiği öncesi sonrası

Meme ( Göğüs ) Dikleştirme Ameliyatı

Meme dikleştirme ameliyatı memesinde sarkma olan kadınlar için yapılan bir ameliyattır. Genelde meme küçülterek veya silikon protez konularak dikleştirme yapılır. Bazı nadir durumlarda ise, hem küçültme hemde silikon koyma ihtiyacı olabilir. Bu tamamen memenin ayakta muayenesi ve sonrasında belirlenecek ameliyat yöntemine göre değişiklik gösterir.

Meme dikleştirme ameliyatları 2- 4 saat arasında sürer. Bu ameliyatın rotasına göre değişiklik gösteriyor. Ameliyat hastane ortamında genel anestezi verilerek yapılıyor ve hasta hiç ağrı veya sızı hissetmeden ameliyat tamamlanıyor.

Meme Dikleştirme Sonrası

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında dren bölgede ki sıvıların dışarıya aktarılması için gerekli bir uygulamadır. Ameliyat sonrasında hasta ağrı hissetmemesi için ağrı kesiciler verilir. Ameliyat sonrasında aynı zamanda meme de ağrı hissini azaltması için sporcu sütyeni kullanılır. Ameliyat sonrasında 2-3 gün sonra duş alınmasına izin verilebilir. Sporcu sütyeni de 3 hafta civarında takılması iyi olacaktır. Memenin şekillenmesi ve tamamen estetik görünümün oturması da ortalama olarak 1,5 ay sürecektir.

Meme Dikleştirme Sonrası Tekrar Sarkma Olur Mu ?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında tekrar sarkma meydana gelebilir. Ama bunu tetikleyici faktörlerin oluşması gerekir. Yani hasta hamile kalabilir veya sık kilo alıp verme öyküsü olabilir. Bu durumlarda meme toparlama ameliyatı tekrar yapılması gerekebilir.

Ameliyat Olmadan Meme Sarkıklığı Gider Mi ?

Günümüzde bir çok kadın bu yöntemi birincil olarak denemek istiyor. Ama bilinmelidir ki, ameliyat olmadan meme sıkılaşması mümkün değildir. Kullanılan hormonel ilaçlar ve kremler memeyi sıkılaştırma yani dikleştirmez.

Toparlama Ameliyatı İçin İlla ki Silikon Kullanılmalı Mı ?

Toparlama ameliyatları için meme dokusu ne kadar var ona bakılır. Sadece küçültme ve germe işlemleri ile meme sıkılaşacak ise, silikon koymadan meme dikleştirme sağlanabilir. Diğer durumlarda silikon koyulması veya silikon benzeri dolgu malzemeleri ile toparlama işlemi yapılması gerekir.

Meme Dikleştirme İçin En Uygun Zaman

Meme dikleştirme için en uygun zaman doğum sonrasıdır. Doğum sonrasında emzirme dönemi bittikten 6 ay sonra meme toparlama ameliyatı olunabilir.

Kalıcı Bir Ameliyat Mı ?

Meme dikleştirme ameliyatları silikon ile yapılmış ise, silikonun erime veya deforme etkisi olmayacağı için etkisi geçmez. Bu yüzden kalıcıdır. Bu sebeple de ilerleyen dönemlerde memede sarkma pek görülmez.

Meme Dikleştirme Anestezi Türü

Meme ameliyatlarının hemen hemen hepsinde genel anestezi uygulanır. Biraz uzun süren ameliyatlardır ve ağrısına hasta dayanamaz. Bu yüzden hasta tamamen uyutularak yapılır.

Hangi Aylarda Meme Dikleştirme Olmalı

Meme estetiği ameliyatları için belirlenen bir ay yok. Kendinizi iyi hissettiğiniz ve bu ameliyatı olmak için kendinizi hazır hissettiğiniz her ay da bu ameliyatı olabilirsiniz.

Meme Neden Sarkar

Meme yer çekimi aşırı kilo alıp verme ve doğum sonrasında emzirme döneminde ki deformiteler den dolayı sarkabilir. Bunların hiçbiri olmayıp da, genetik olarak da memenin sarktığı gözlemlenebilir.

His Kaybı Ameliyat Sonrası Olur Mu ?

Ameliyat sonrasında meme bölgesinde ödem ve şişlikler olacaktır. Bunlara bağlı olarak bir miktar his kaybı gözlenebilir. Ama bu süre sonrasında his kaybı yaşanmaz.

Meme Dikleştirme de İdeal Olan Ölçü Nedir ?

Meme dikleştirme ameliyatlarında mükemmel simetri dediğimiz ölçü aslında doğala en yakın göğüs ölçüsüdür. Kişiden kişiye değişir. Göğüs kafesine en uygun büyüklük en doğal ve kadın için en ideal toparlama ameliyatı olacaktır.

göğüs estetiği ücreti

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme büyütme ameliyatı memesi küçük olan hastalarımızda çeşitli yöntemler ile büyütülmesi ameliyatıdır. Bunların en başında silikon protez gelir ve sonrasında dolgu malzemeleri ile devam eder. Her iki yöntem de de ameliyat sonrası memede büyüme gözle görülür derecede olacaktır. İdeal büyüklük içinde göğüs kafesinin genişliği önem arz eder.

Silikon İle Meme Büyütme

Silikon protezler ile meme büyütme ameliyatı yine genel anestezi altında yapılır. Ameliyat hastane ortamında gerçekleşir ve ortalama olarak 1,5 saat sürer. Bu süre sonrasında bir gün süre ile hastane de kalmak ve yatış yapmak gerekir. Bu gözlem için önemli ve bir problem olursa anında müdahale etmek içindir.

Silikon protezler kas altına veya kas üstüne yerleştirilir. Ameliyat öncesi bunların planları yapılır ve nereye yerleştirileceğine karar verilir. Silikonlar da kendi içlerinde iki farklı gruba ayrılırlar. Bunlar damla ve yuvarlan silikon protezler dir.

Damla Silikon ile meme büyütme

Bu tip silikon türü genelde az sarkması olan ve memesinde hala doku olan hastalarımız için ideal bir silikon türüdür. Toparlamak ve dikleştirmek içinde kullanılır. Kas altına ve kas üstüne rahatlıkla yerleştirilebilir. Aynı zamanda koltuk altında meme başından veya meme başı altı çizgisinden de meme silikonu rahatlıkla yerleştirilebilir.

Yuvarlak Silikon ile Meme Büyütme

Yuvarlak tip silikon protez ile meme içinde doku olmayan ve radikal değişiklikler için meme büyütme ameliyatını tercih eden meme olgularında bu tipi tercih edebiliriz. Daha çok dekolte giyinmeyi seven kadınlar için ideal bir plandır. Meme toparlamak için değil de tamamen yeni bir form vermek için bu tip silikon protezler tercih edilmelidir.

Kendi Yağından Meme Büyütme

( Lipivage Yöntemi )

Bu yönteme anestezisiz veya ameliyat yöntem de denir. Çünkü herhangi bir silikon protez kullanılmadan meme büyütme sağlanır. Hasta yapısı uygun ise, yani vücudunda alınabilecek yağ varsa, bunlar liposuction yöntemi ile alınır. Alınan bu yağlar da meme üstüne transfer edilerek meme de şişme sağlanır. Temel olarak mevzu budur.

Tabi ki yapılırken yağların bir miktarının eriyeceği göz ardı edilmeden biraz fazla transfer yapılır ki biraz eridiğinde istediğimiz büyüklükte olsun. Buna dikkat edersek istediğimiz meme büyüklüğünü de bu yöntem ile elde edebiliriz.

Aslında meme büyütme de bu işlem kolay ve daha pratiktir. Ama her hasta için maalesef uygun değildir. Hastanın yağı olması gerekiyor. Zayıf bir hasta için uygun değil yani.

Birde bir süre sonra yağlar eriyebiliyor. 5-6 sene sonra gibi uzun bir süre ama belki boyutlarını değiştirmek istediğinizde tekrar operasyon yapılabiliyor. Yani silikon gibi ömür boyu hacmi sabit kalmıyor memenin. Bu yüzden de meme silikonu na göre bir avantaj sayılabilir.

Meme Büyütme Sıkça Sorulan Sorular

Meme Silikonu Patlar Mı ?

Meme silikonları patlamaz. Bunların testleri çok fazla yapıldı. Üstüne press makinası ile bile girilse patlamıyor. Ama ben 10 sene de bir silikon protezlerin kontrol edilmesinden yanayım.

Yuvarlak Silikon mu Damla Silikon Mu daha İyi ?

Kullanım yerlerine göre farklıdırlar. İhtiyaca göre takılır veya tercih edilirler. Birinin diğerinden üstünlüğü yoktur. Ancak amaca göre ikisinden biti mutlaka tercih edilir.

Meme Büyütme kalıcı Bir Ameliyat Mı ?

Meme büyütme ameliyatları kalıcı ameliyatlardır. Çünkü meme protezleri ömürlüktür. Hacmi de erimez. Bu yüzden bir daha meme büyütme ameliyatı olmanıza gerek yoktur. Dolgu ile yapıldıysa ise, bir ömrü vardır. Bir süre sonra kendiliğinden vücut tarafından atılarak eski haline meme döner.

Meme Silikonu Anlaşılır Mı ?

Meme silikon elle dokunulduğunda veya dışarıdan bakıldığında anlaşılmaz. Hele ki kas altına yerleştirilmiş bir silikon protez belli olmaz. Çok büyük silikon tipi de tercih edilmez ise, dışarıdan fark edilmesi mümkün değildir.

Meme Büyütme Sonrası Hamile Kalma

Meme büyütme sonrasında hamile kalabilirsiniz. Bu doğurmanıza engel değildir. Ve hatta emzirme işlemini yapmanıza da engel değildir. Rahatlıkla emzirilir.

Meme Silikonu Kanser Yapar Mı ?

Meme silikonları yapılan bilimsel yayınlarda hiç bir şekilde kanser etkisinin olmadığı görülmüştür. Meme büyütmek için kimse silikon taktı diye kanser olmuyor diyebiliriz.

Meme Silikonu Sıkılırsak Geri Çıkar Mı ?

Evet kişi meme büyütme ameliyatı sonrasında silikondan memnun kalmaz veya çıkartmak isterse, hastanın isteği üzerinde silikon meme den çıkartılabilir. Tek dezavantajı meme de biraz sarkıklık veya deri sarkması görülebilir. Bu da ameliyat esnasında giderilebilir.