Burun Estetiği Sıkça Sorulan Sorular

Home » Burun Estetiği » Burun Estetiği Sıkça Sorulan Sorular

Burun ucu kaldırma yani bizim isimlendirmemizle Tip plasti ameliyatı sonuçları kalıcı olan bir ameliyattır. Ameliyat esnasında yapılan kıkırdak şekillendirmeler kalıcı olarak yapıldığı için sonuçları da kalıcı olmaktadır.

Eğer klasik burun estetiği ameliyatı ise aradığınız, linkimize tıklayınız.

Kimler burun estetiği ameliyatı olamaz?

Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) için uygun olmayan kişiler şunları içerebilir:

  • Yüzünün gelişimini tamamlamamış gençler.
  • Kronik sağlık sorunları olan veya ameliyata engel teşkil edebilecek tıbbi durumları olan kişiler.
  • Sigara içenler (sigara, iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir).
  • Gerçekçi olmayan beklentilere sahip olanlar veya psikolojik istikrarsızlığı olan kişiler.

Her ameliyat öncesi, kişinin genel sağlık durumu ve ameliyat için uygunluğu detaylı bir tıbbi değerlendirme ile belirlenmelidir. Rinoplasti düşünen kişilerin, bir plastik cerrah veya kulak burun boğaz uzmanı ile görüşmeleri önemlidir.

Burun estetiği fiyatı verilen burun şekline göre değişir mi?

Burun estetiğinde maliyet belirlenirken yapılacak estetik işlemin kolaylık-zorluk derecesi, nefes alma ile ilgili sorunların (deviasyon-eğrilik, konkahipertrofisi-burun eti büyümesi) varlığı ve ameliyatın yapılacağı hastanenin seçimi önem taşımaktadır. Dolayısıyla burun şeklide maliyeti etkileyen kriterler arasındadır.

Küçük olan buruna estetik yapmak daha mı zor?

Zorluk derecesini burnun büyüklüğü ya da küçüklüğüne göre değerlendirmek pek doğru bir yaklaşım değildir. Burada önemli olana yapılacak müdahalenin içeriğidir.

Burun kemiğini düzeltmek için illaki burun estetiği de olmak gerekir mi?

Bu sorunun esasen net bir yanıtı bulunmamaktadır. Bazı olgularda tam bir burun estetiğine gerek olmadan burun kemiği düzeltilebilir ama bazılarında ise bu imkansızdır. Bazen hastalar benim sadece kemerim alınsın başka bir müdahale istemiyorum talebi ile bize başvururlar ama bu istekleri cerrahi teknik açısından imkansız olan olgular çok fazladır. Burun kemiğine müdahale ettikten sonra burnun bozulan piramidal yapısını tekrar oluşturabilmek için ilave bazı değişikliklerin de yapılması gerekir.

Burun Estetiği Sıkça Sorulan Sorular

Açık teknik burun estetiği ne demek? Kapalı teknik burun estetiği ne demek?

Burun estetiği ameliyatlarında açık ve kapalı teknik olmak üzere iki farklı cerrahi teknik vardır. Bu burun içine yani ameliyat bölgesine ulaşımın yolunu ifade eden bir terminolojidir. Kapalı teknikte kesiler tamamen burun içerisinde olur, ameliyatın büyük kısmını görmeden hissederek tamamlarız. Açık teknikte ise her iki burun deliğini biribirinden ayıran dokuya yapılan kesi burun içine doğru devam ettirilir. Açık teknikte kıkırdak ve kemiğe yapılacak müdahaleler görerek yapılır. Açık teknikte yapılan kesi de izle ilgili sorun yaşanmaz. Burun Estetiği Sıkça Sorulan Sorular

Açık teknik mi kapalı teknik mi daha avantajlı?

Her tekniğin kendine göre avantaj-dezavantajları bulunmaktadır. Burada önemli olan cerrahın hangi teknikte kendini daha rahat hissettiğidir. Burun Estetiği Sıkça Sorulan Sorular

İple burun ucunu kaldırmak mümkün mü?

İple burun ucu kaldırmak teknik olarak mümkündür, önemli olan nokta hastanın muayene bulgularının bunun için uygun olmasıdır.

Burun eğriliği ameliyatsız da düzeltilebilir mi?

Burun eğriliği eğer muayene bulguları uygunsa dolgu uygulamaları ile düzeltilebilir.

Burun ucunu kaldırırken nefes almam da düzelecek mi?

Burun ucu estetiği veya rhinoplastide eğer varsa nefes alma ile ilgili sorunları da çözeceğimiz için nefes almanız da düzelecektir.

İple burun estetiği ne kadar kalıcı?

İple burun estetiğinin kalıcılığını etkileyen en önemli faktör hastanın muayene bulgularının uygunluğudur. Muayene bulguları uygun olan hastalarda kalıcılığı çok yüksektir ama yine de cerrahi uygulama kadar yüksek olamaz. Burun Estetiği Sıkça Sorulan Sorular

Burun kemeri düzeltilmesi için özel bir teknik var mı?

Burun kemeri düzeltilmesi burun estetiği esnasında basit bir şekilde yapılabilir. Kimi zaman sadece törpüleme yeterli iken kimi zaman kemiğin traşlanması gerekebilir.