Meme İmplantı Revizyonu

Home » Göğüs Estetiği » Meme İmplantı Revizyonu

Op Dr. Ali Mezdeği olarak bir çok başarılı meme büyütme ameliyatlarını İstanbul da yaptık. Ama bazen silikon meme implantında sorun olan hastalar için ( Türkiye dışından genelde ) revizyon meme implantı revizyonu yapmaktayım. Neden mi ?

 • Meme etrafında kapsül oluşması
 • Yırtılmış meme implantı
 • Silikon pozisyonunda ki sorunlardan kaynaklı meme dokusu kayması
 • Göğüs duvarının kenarlarına düşen meme implantları
 • Meme hacminde ki dengesizlik
 • Areola asimetrisi

Yukarıda ki nedenlerin bir veya bir kaçından ötürü revizyon silikon implant ameliyatı yapılabilir. Çoğu kez silikon değiştirilmek zorunda kalınmaz. Ama bazen simetri dengesini yeniden sağlamak için implantlar değiştirmek zorunda kalabilirim.

Meme İmplantı Revizyonu - Esteport Klinik Türkiye

Tercihimi nasıl yapmalıyım

Doktor seçerken revizyon implant ameliyatını çoğu kez yapmış doktor tercih edilmeli. Çünkü gerçekten zor bir iş. Areolaya tekrar şekil vermek gerekebilir. Aynı zamanda silikonun çıkması gerekebilir. Kapsül oluşması varsa bölgenin temizlenmesi gerekebilir. Muayene esnasında sizi gerçekten anlayan ve revizyondan beklentilerinizi doktorunuza iyi anlatmalısınız. Klasik bir meme büyütme ameliyatı olmadığını bilin ve silikon koymaktan daha zor ve tecrübe isteyen bir ameliyat olduğunu unutmayın.

İmplantın yeniden konumlandırılması

Dik pozisyonda veya yan pozisyonda silikonlarda düşme veya dengesizlik hissedilebilir. İmplant herhangi bir yöne kayabilir. Bu durumda, implantı çevreleyen lifli kapsülü yeniden yapılandırmak gerekebilir.

Yaşlanmaya bağlı implant düzensizliği

Meme dokusu geçen yıllar sonrasında elastikiyetini kaybedebilir. Bunun sonucu olarak implant düzensizliği meydana gelebilir. Bu durum göğüs bölgesinin estetik görünümünü yok eder. Memeyi tekrar şekillendirmek için silikon pozisyonunu düzeltme veya meme dokusuna uygun farklı bir implant ile değişim söz konusu olabilir.

İmplant tipini veya oranının değiştirilmesi

Bildiğiniz gibi silikonlar tırtıklı düz veya damla ve yuvarlak gibi farklı tipleri ve şekilleri var. İlerleyen zamanlarda farklı isteklerden ötürü damla yerine yuvarlak veya tam tersi tercih edilebilir.

Bunların dışında oranda zamanla değiştirilmek istenebilir. Daha küçük veya daha büyük silikon implant kullanımı sık karşılaştığımız istekler. Bu durumlarda yine bir ameliyat ile değişim yapılabilir.

Silikon implantların kullanım ömrü

Silikon implant üreticileri ürünlerine ömürlük garanti verir. Yani onlara göre bir kere taktırmış olmanız sonrasında bir değişim gerektirmez. Dr Ali Mezdeği olarak benim tercihim silikon protezlerin 10 senede bir kontrol edilmesidir. Her zaman değiştirmek gerekir demiyorum ama kontrol edilmesi bizce şart.

Areola revizyonu

Areolalar, meme başı çevresindeki daha koyu cilt yani kahve rengi olan alana verilen isimdir. Yılların ilerlemesi ile boyutlarında bazen değişim gözlenebilir. Bu büyüme eğiliminde olur genelde. Gebelik sonrasında areola kısmında konumunda da az da olsa değişimler görülebilir. Meme revizyon ameliyatlarında bu bölge ikinci defa girilerek düzelebilir.

Ameliyata hazırlık süreci

Revizyon ameliyatı demek daha önce ameliyat olduğunuz anlamına gelir. Bu da sizi tecrübeli yapar. Yapılması gerekenlere daha fazla önem vermenizi sağlar. En iyi sonucu almak için bizim el becerimiz kadar sizinde yönergelere uymanız bi o kadar önemli.

 • Ameliyattan bir hafta aspirin gibi kan sulandıran ilaçları kesmek
 • Ameliyattan bir ay önce sigarayı bırakmanız daha hızlı iyileşmenizi sağlar.
 • Yazdığımız reçeteyi harfiyen uygulayın
 • Yanınızda bir refakatçi olması önemli. Lütfen bulundurun

Ameliyatın genel anestezi altında ve tam teşekküllü bir hastane ortamında yapılacağını unutmayın. Ayrıca bir gece hastane de kalmanız büyük ihtimalle gerekecektir.

Revizyon silikon implant ameliyatı sonrası

 • Meme revizyonu için tipik iyileşme süresi yaklaşık dört ile altı hafta arasıdır.
 • Ameliyat sonrası ilk iki hafta boyunca biraz ağrı ve şişlik olması normaldir.
 • İlaçlar ve soğuk kompres uygulamaları iyileşmeyi hızlandıracaktır.
 • Ameliyat sonrası sporcu sütyeni kullanman gerekebilir.