Jinekomasti Nasıl Anlaşılır

Home » Blog » Jinekomasti Nasıl Anlaşılır

Jinekomasti bilindiği gibi erkeklerde meme büyümesi ameliyatına verilen isim. Çok farklı çeşitlerde olduğu gibi insanda var mı yok mu şüpheye düşüren bir sorun. Anlaşılması aslında çok da zor olmayan bu sorunun tedavisi de bir o kadar basittir. Jinekomasti Elle Nasıl Anlaşılır

Eğer 3d jinekomasti ameliyatı hakkında bilgi almak istiyorsanız linkimize tıklayınız.

Jinekomasti teşhisi nasıl konur?

Jinekomasti, erkeklerde meme dokusunda anormal bir büyüme olarak tanımlanır. Erkek memesi büyümesi teşhisi genellikle bir dizi adımı içerir:

  • Fiziksel Muayene: Doktor, fiziksel bir muayene yaparak göğüs dokusundaki değişiklikleri değerlendirebilir. Doktor ayrıca ağrı veya hassasiyet gibi diğer belirtileri de kontrol edebilir.
  • Hastanın Tıbbi Geçmişi: Doktor, hastanın tıbbi geçmişini ve herhangi bir ilaç kullanımını değerlendirecek, ailede benzer problemler olup olmadığını sorgulayacaktır.
  • Hormonal Testler: Jinekomasti bazen hormonal dengesizliklerden kaynaklanabilir. Doktor, hormon seviyelerini kontrol etmek için kan testleri isteyebilir.
  • Görüntüleme Testleri: Bazı durumlarda, doktor daha fazla bilgi almak için meme ultrasonu veya mamografi gibi görüntüleme testleri isteyebilir.
  • Doku Biyopsisi: Nadir durumlarda, doktor bir doku biyopsisi yapabilir. Bu, anormal doku örneklerinin laboratuarda incelenmesini içerir.

Bu testler ve değerlendirmeler sonucunda konulur. Tedavi yöntemi, jinekomastinin nedenine ve şiddetine bağlı olarak değişebilir. Teşhis konulduktan sonra, doktor uygun tedavi planını tartışacaktır.

Videolu Anlatım

Konu hakkında tüm videolarımız için aşağıda ki linkimize tıklayın.

https://www.youtube.com/@EsteportKlinik

Evde Jinekomasti Var Mı Nasıl Anlarım ?

Jinekomasti bende var mı acaba sorusunun cevabı 2 dk süren bir test ile cevaplanabilir. Hemen aynanın karşısına geçin. Sol veya sağ elinizi fark etmez kasın sporcular gibi… 

Ardından göğüs kafesiniz de kasılacak. Bu kasılma sonrasında diğer eliniz ile meme ucunuza dokunmaya başlayın. Dokunduğunuz zaman meme ucunuzda yağlanma ve deri bollaşması hissediyorsanız sizde jinekomasti var demektir. Ne kadar çok bolluk hissediyorsanız o derece jinekomasti büyük demektir. 

Peki Şimdi Ne Yapmalıyım ? 

Bu durumda sizin elinize yağ birikmesi geldi ise, sizde erkek memesi büyümesi sorunu var demektir. Ameliyat olarak bu sorundan 30dk içerisinde kurtulabilirsiniz. Ama genelde hastalarımız bu birikmiş yağın spor ile atılabileceğini düşünür. Bu yüzden biz onlara ilk önce spor yapın deriz inanmasak da… 

Jinekomasti mi yoksa yağ mı?

Jinekomasti ile yağ birikimi arasındaki farkı ayırt etmek için en iyi yol, bir sağlık profesyoneline başvurmaktır. Jinekomasti, meme dokusunun büyümesi ile karakterizedir ve genellikle dokunulduğunda sert bir his verir. Yağ birikimi ise daha çok yumuşak ve yaygın bir şekilde dağılır. Doktor muayenesi ve gerekirse ultrason veya diğer tıbbi görüntüleme yöntemleri ile kesin bir tanı konulabilir.

Jinekomasti Elle Nasıl Anlaşılır

 

Boşuna Sporu Neden Destekliyorsunuz ? 

Ben biliyorum ki spor veya diyet yaparak bu sorundan kurtulmak zor. Ama hastalarımız spor yapmadan ameliyat olup sonradan da ya keşke bir spor yapıp deneseydim belki sorun gider di demelerini ve akıllarında spor kalmasını istemiyorum. Bu yüzden inanmasam da spor yapın diyorum. Aslında çok da ümidim yok olsa bile.. 

Tek Çözüm Ameliyat Mı ? 

Aslında en net çözümü ameliyat olmak. Çünkü ameliyat olmadan ki yöntemlerde meme bölgesinde bir zayıflama görülebiliyor bunu kabul ediyorum. Ama meme de ki süt bezi şişkinliği zayıflayarak gitmiyor. Aslen de jinekomasti nin temel sebebi erkek de bulunan süt bezinin büyük olması. Spor ile de bu doku gitmiyor.

Ameliyat Nasıl Yapılır ? 

Ameliyat bu süt bezinin alınması ile yapılıyor. Süt bezi meme altından minik bir kesi açılarak giriliyor ve süt bezi o delikten dışarıya alınıyor. Sadece bu yapılması yeterli olmuyor. Bundan önce de meme bölgesinin hatta tüm göğüs kafesine liposuction yöntemi ile yağ alma operasyonu yapılıyor.

Bu işlemde bölgede ki yağların alınarak daha estetik görünüm kazanma amacı ile yapılıyor. Bu işleme de 3d jinekomasti ameliyatı deniliyor. Bu da esteport ali Mezdeği tarafından yapılan bir tekniktir. 

Tekrar Eder Mi ? 

Bir kere meme bölgesindeki süt bezi dışarıya alındığında bademcik gibi düşünün tekrar o doku oluşmaz. Yani ameliyat olmadan önceki duruma asla gelmezsiniz. Ama hızlı kilo alıp veren bir hastada meme bölgesinde minik sarkmalar devam edebiliyor. 

Ameliyat sonrasında hastanın yediği ve içtiğine dikkat etmeli ve dengesiz kilo alıp vermemeye dikkat etmesi lazım. Bu şekilde olursa, jinekomasti tekrarlamaz. Tekrarlarsa da dediğimiz gibi küçük boyutlu sizi çok rahatsız etmeyecek şekilde bir minik büyüme olabilir.