Fizyolojik Jinekomasti

Home » Jinekomasti Ameliyatı » Fizyolojik Jinekomasti

Jinekomasti her erkekte görülebilir. Görülen dönemleri insan hayatında bellidir. Bu dönemlerde gözle görülür meme büyümesi bazı erkeklerde görülebilir. Bunlar ;

  • Yeni doğan erkek bebeklerde
  • Ergenlik döneminde
  • İlerleyen yaşlarda (Yaşlı jinekomastisi)

Yeni doğan jinekomastisi

Anne karnından gelen kadınlık hormonu ile gözlenir. Meme bölgesinde yumru şeklinde şişkinlik gözlenir. Hatta bazı bireyler sıkarak bu şişkinliği dağıtmak ister ki, bunu sakın yapmayın. Belirli bir süre sonra bu süreç kendiliğinden geçecektir.

Erkek memesi büyümesi kadınlık hormonunda ki artma yüzünden süt bezlerinin şişmesi olarak tanımlanır. Bu yüzden anne karından gelen öztorejen kadınlık hormonunun önemi vardır. Bu süreç geçicidir.

Ergenlik dönemi

Ergenliğe geçiş döneminde bildiğiniz gibi hormonlar tavan yapar. Bu yüzden hormon dengesizlikleri erkek memesinde büyümeye neden olabilir. Bu da en sık görülen erkek memesi büyümesi dönemidir. Genelde başka hekim arkadaşlardan gelir hastalar.

Ergenlik geçici bir dönem. Bu yüzden biraz sabırlı olmanızı ve bu süre sonunda eğer meme büyüklüğü devam ediyor ise, tedavi planlamasına geçilmesini tavsiye edebilirim. Eğer gerçekten jinekomasti var ise, ergenlik döneminde de olsanız baktırılması gerekir. Bu yüzden böyle bir şey ile karşılaşılırsa muayene olmakta fayda var. Fizyolojik Jinekomasti

Yaşlılık jinekomastisi

İlerleyen yaşlarda testesteron seviyesinde ki düşme ile birlikte erkek memesinde büyüme olabilir. Bir diğer tetikleyen neden ise, kilo alımı ve kasların artık eskisi gibi diri olmamasından kaynaklanan ilerleyen yaş jinekomastileri görülebilir.

Jinekomasti tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Ameliyat bu işin kesin olarak çözer. İlerleyen dönemlerde ise, bu sorun tekrarlamaz. Süt bezleri alınır ve jinekomastiye neden olan doku ortadan kalkar. Bu yüzden korkulacak bir durum söz konusu değil.