Kepçe Kulak Ameliyatını Devlet Karşılıyor Mu

[Kullanılan Oy Sayısı : 12 Ortalama: 3.7]

Bizi Tercih Eden Hastalarımız

Kepçe Kulak Nedir ? 

Kepçe kulak bazı hastalarda kulakların öne doğru eğimli olması halidir. Ameliyat olmadan bant takarak veya başka ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulayarak düzeltilen bir işlem değildir. Bazıları doğuştan gelir ve öyle devam eder. Bazılarında küçükken kulaklar kepçe olabilir ama ilerde düzelir. 

Ameliyatı Sgk ile devlet hastanelerinde olabilir miyim 

Devlet hastanelerinde kepçe kulak ameliyatı yapılıyor. Ama tamamen ücretsiz bir operasyon değil. Devletin belirlediği bir miktar ödemeyi yaparak bu ameliyatı olabileceğinizi biliyorum. Özel hastanelerde veya özel doktorlarda ödediğiniz rakam ile arasında farklar olabilir. Bu da tamamen tercih meselesidir. 

Bazı hastalar sgk ile bu ameliyatı olmak istiyor bazıları özelde tamamen kişisel tercihleridir. Ama bilinmesi gereklidir ki devlet hastanelerinde de bu ameliyatı hiç para vermeden olmanız olası değildir.

Sgk Geçen bir merkezde kulak estetiği olmak 

Bu ameliyat adı üstünde bir estetik ameliyattır. Bu yüzden sgk geçen herhangi bir yer olmaz. Yani devlet kurumlarda yapılan işlemlerini bazılarını özel de de olsa karşılar ama estetik ameliyatlar karşılanmaz. Sadece travma kaza sonucu düzelmesi gereken yüz ve vücut üzerinde ki kalıcı hasarların ödemesi yapılır.

Özel Sağlık sigortaları kepçe kulak ameliyatını karşılar mı 

Devlet ve sgk dışında bildiğiniz gibi birde özel sağlık siğortaları var. Bu sigortalarda anlaşmaya göre bazı ameliyatları hiç para vermeden ödeme imkanı sağlar sizlere. Ama ben bu zamana kadar özel bir sağlık sigortasının bu ameliyatı karşıladığını duymadım. 

Ama tabi ki benim bildiklerime göre böyle. Belki bazı sigorta şirketleri karşılayabilir. Bunu sigorta şirketinize sorarak net bir bilgi alabilirsiniz. 

Kepçe kulak ameliyatları çok mu pahalı 

Eskiden olsa evet pahalı derdim. Ama günümüzde bir cep telefonu parası kadar bile olmayan bir operasyon olduğunu söyleyebilirim. Bu yüzden size pahalıdır demiyorum. Ama kimine göre yine de pahalı olabilir tabi ki her kişinin bütçesi farklı.

Bazen tek kulak bazen çift kulak içinde işlem yapılması gerekebiliyor. Böyle durumlarda tabi ki maliyet değişebiliyor. Aynı zamanda kişinin kulak memesine de aynı zamanda müdahale edilirse yine maliyet ve ücretlendirme mutlaka değişir. 

Bir diğer kriter ise, doktorun bu ameliyat için belirlediği kişisel fiyat politikasıdır. Bu da doktordan doktora değişir. Kimse bu konuda bir kısıtlama getiremez. 

Hepsinin dışında aslında en çok dikkat etmeniz gereken husus bu ameliyatı doktorun ne kadar sıklıkla ve hangi teknik ile yaptığıdır. Ucuz olan doktor en kötü en pahalısı en iyi diye de bir şey yok. Araştırmanız gerekiyor. Kullanılan teknik ve günlük bu ameliyatı yapma sayısı göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü el pratiği kazanmış bir doktorun elinde daha iyi sonuçlar çıkabilir. 

Bu yüzden farklı tercihler değerlendirilmeli ve sizin için en sağlıklı kararı vermek yine size düşmektedir. Sonuç olarak devlet veya sğk bu ameliyatı hiç para vermeden olmanızı sağlamaz. Bizim kliniğimizde de bu ameliyat sgk ile yapılmıyor. Özel bir sağlık merkezi olduğumuz için.

Bu Sayfa 8.226 kez Ziyaret Edilmiştir.

Makaleyi Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın...

1 comment:

essa09 Temmuz 2018 at 21:51Reply

Çoğu devlet hastenesinde 18 yaş altı ücretsiz bazılarında ücretli o da doktordan kaynaklanıyo ama çoğunda ücretsiz büyük şehirlerde atıyorum 5 hastenin 4ünde ücretsiz 18 yaş üstüde o sene belirlenen fiyata göre mesela burun estetiği 2018de 3.5milyardı